|
|
2 Rootan |
|
|
1/8 |
Måns Mårtensson på Giöö |
|
|
1/8 |
Åke Larsson ibidem |
1 |
|
1/8 |
Anders Jönsson ibidem |
|
|
1/8 |
Sven Svensson ibidem |
1 |
|
1/8 |
Håkan Svensson ibm |
|
|
1/8 |
Oluf Persson ibm |
1 |
|
1/8 |
Bengt Bondesson ibidem |
|
|
1/8 |
Anders Ohlsson ibidem |
1 |
|
|
Edestads Sockn |
|
|
1/8 |
Per Jönsson på Giöö |
|
|
1/8 |
Per Håkansson ibidem |
1 |
|
1/8 |
Måns Gisesson ibidem |
|
|
1/8 |
Axell Nillsson ibidem |
1 |
|
1/8 |
Sven Gisesson ibidem |
|
|
|
Ronneby Sockn |
|
|
1/8 |
Lars Svensson i Börkekier |
1 |
|
1/3 |
Håkan Matsson i Svenstorpsmåla |
1 |
Dito H Rijksskatte mestarens |
|
Summa |
8 |
|
|
3:dje Rootan |
|
|
5/8 |
Carl Andersson i Hasselstadh |
1 |
|
5/8 |
Per Mattisson ibidem |
1 |
|
1/2 |
Oluf Nilsson i Busetorp |
1 |
|
3/8 |
Per Månsson i Sventorp |
1 |
|
3/8 |
Nils Jönsson ibidem |
1 |
|
3/8 |
Per Nilsson ibidem |
1 |
|
3/8 |
Per Nillsson ibidem |
1 |
|
3/8 |
Jöns Persson ibidem |
1 |
|
3/8 |
Anna Per Jonses i Risanes |
1 |
Dito H Riksskattmes tarens |
|
Summa |
8 |
|
|
4 Rootan |
|
|
1/3 |
Måns Jönsson i Risatorp |
1 |
|
|
Östra Härat Jämgiöö Sockn |
|
|
3/4 |
Oluf Nillsson i Hammarby |
1 |
|
|
Meedelstad härat Ronnaby S |
|
|
3/8 |
Måns Hansson i Askabo |
1 |
|
|
Bräkne Härat Aserum S |
|
|
1 1/3 |
Erich Persson i Hunnemahra |
2 |
|
|
Lister Härat Giämsiö Sockn |
|
|
1/2 |
Hindrick Månsson i Piebo |
|
H Rijks Rådets H Ebbe Ullfelltz |
|
Transport |
6 |
|
|
Transport |
6 |
|
|
Meedelstads härat Förkierleed socken |
|
|
3/4 |
Per Persson i Wambåsa |
1 |
|
2/3 |
Sven Gisesson ibidem |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
5 Rootan |
|
|
2/3 |
Lars Månsson i Wambåsa |
1 |
|
2/3 |
Oluf Månsson ibidem |
1 |
|
2/3 |
Anders Simmonsson ibidem |
1 |
|
3/8 |
Hindrick Larsson ibidem |
1 |
|
|
Bräkne härat Hooby Sockn |
|
Landshöfdingen Wellborne H Håkan Nilsson Skytt |
2/3 |
Måns Åkesson i Efvary |
1 |
|
|
Medelstad härat Nättraby Socken |
|
|
1/2 |
Per Larsson i Täfwetorp |
1 |
|
1/3 |
Carl Larsson på Salltö |
1 |
|
|
Förkierleds sockn |
|
|
2/3 |
Nills Ingesson i Steegery |
1 |
Öfwersten Wellb:e H Carl Gustaf Skytt |
|
Summa |
8 |
|
|
6:te Rooten |
|
|
5/8 |
Swen Sonesson i Tromptesundv |
1 |
|
5/8 |
Erlandh Jönsson i Wambåsa |
1 |
|
5/8 |
Lars Gisesson ibidem |
1 |
|
5/8 |
Anna Jon Hindricks ibidem |
1 |
|
1/2 |
Per Staffansson i Förkierledh |
1 |
|
1/2 |
Håkan Swensson i Wambåsa |
1 |
|
3/8 |
Per Jönsson i Förkierledh |
1 |
|
3/8 |
Per Jönsson ibidem |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
7:de Rooten |
|
|
3/8 |
Bengt Månsson i Förkierled |
1 |
|
1/3 |
Måns Staffansson ibidem |
1 |
|
1/3 |
Carl Månsson ibidem |
|
|
1/3 |
Olof Persson på Qwallmsö |
|
|
|
Listerby S |
|
|
2/3 |
Oluf Jonsson på Torkö |
1 |
|
1/2 |
Nils Andersson i Listerby |
1 |
|
1/2 |
Frende Gummesson ibidem |
1 |
|
|
Edestadh S |
|
|
3/4 |
Hans Åkesson i Edestadh |
|
Dito H Öfwersten Skytt |
|
Summa |
8 |
|
|
8:de Rootan |
|
|
2/3 |
Jöns Månsson i Boohaga |
1 |
|
2/3 |
Per Åkesson i Edestadh |
1 |
|
2/3 |
Lars Mattsson ibidem |
|
|
5/8 |
Måns i Lefwalundamåhla |
1 |
|
1/2 |
Anders i Skuremåhla |
1 |
|
1/2 |
Abraham Åkesson i Lefwalunda |
1 |
|
|
Hiorsberga Socken |
|
|
1 |
Isack Abrahamsson i Möllery |
1 |
|
3/4 |
Håkan Holliersson i Rydh |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
9:de Rootan |
|
|
5/8 |
Carl Carlsson i Arfwidstorp |
1 |
|
1/2 |
Hans Persson ibidem |
1 |
|
|
Twings Sockn |
|
|
3/8 |
Gumme Nillsson i Giemsunda |
1 |
|
|
Ronnaby Socken |
|
|
2/3 |
Oluf Åkesson i Heggatorp |
1 |
|
5/8 |
Jöns Böriesson ibidem |
1 |
|
3/8 |
Swen Månsson i Bommerstorp |
1 |
|
1/3 |
Måns Jonsson i Bohle....... |
1 |
|
1/3 |
Christen Johansson i Rustorp |
1 |
Dito H Öfwer sten Skytt |
|
Summa |
8 |
|
|
10 Rooten Bräkne Härat Hooby Sockn |
|
|
2/3 |
Lars Olufsson i Dönhult |
1 |
|
2/3 |
Oluf Åkesson i Lilla Tokary |
1 |
|
5/8 |
Oluf Torkillsson i Swenstorp |
1 |
|
5/8 |
Jeppe Torkillsson ibidem |
1 |
|
5/8 |
Per Olufsson i Stora Tokary |
1 |
|
5/8 |
Per Mattsson i Mostadh |
1 |
|
1/2 |
Nills Larsson i Efwary |
1 |
|
1/2 |
Boo Jönsson i Jielmsiöö |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
11 Rooten |
|
|
1/2 |
Oluf Persson i lilla Silpinge |
1 |
|
3/8 |
Per Holliersson i Rödeby |
1 |
|
|
Åhry Socken |
|
|
2/3 |
Henning Persson i Törnery |
1 |
|
|
Aserum Socken |
|
|
2/3 |
Swen Jönsson i Öijewadh |
1 |
|
|
Lister Häradt Elleholm S |
|
|
1/4 |
Hans Swensson på Elleholm |
|
|
1/6 |
Hollier Månsson ibidem |
1 |
Dito H Öfwer sten Skytt |
|
Transport |
5 |
|
|
Transport |
5 |
|
|
Mörrum Socken |
|
|
2/3 |
Åke Månsson i Gallary |
1 |
|
|
Miällby Socken |
|
|
7/8 |
Jon Håkansson i Mörby |
1 |
|
5/8 |
Änkian Marta i Istaby |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
12 Rootan |
|
|
1/2 |
Lars Persson i Istaby |
1 |
|
1/2 |
Thammis Gummesson i Mörby |
1 |
|
1/2 |
Jöns Swensson i Siretorp |
1 |
|
3/8 |
Jon Håkansson i Hörby |
1 |
|
1/3 |
Bengta Jön Nills i Stiby |
1 |
|
|
Sillfwittsborg Socken |
|
|
1/2 |
Jöns Månsson i Ynde |
1 |
|
1/3 |
Mats Jonsson ibidem |
1 |
Statz Commissarie Weleb: H Hans Billingskiölldh |
1/4 |
Matts Samson ibidem |
1/2 |
|
|
Medelstads Härat Ronnaby Sockn |
|
H Rijksskattemest arens |
1/4 |
Måns Swensson i Sefretsmåla |
|
|
|
Summa |
8 |
|
|
13 Rooten Östra Härat Löösen Sockn |
|
|
1/2 |
Håkan Svens i Silltorp |
1 |
Gustaf Reuter Vice Ammiralen H Verner von Rosenfellt |
3/8 |
Nills Swensson på Werköö |
1 |
|
|
Jemgiöö Socken |
|
|
3/4 |
Måns Persson i Dufrum |
1 |
|
2/3 |
Nills Persson i Hammarby |
1 |
|
|
Randala socken |
|
|
3/4 |
Mårten Larsson i Rosendahl |
1 |
|
5/8 |
Trulls Andersson i Thorunby |
1 |
|
1/2 |
Lars Jonasson i Höijatorp |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
14 Rootan Löösen Socken |
|
|
1/2 |
Hans Larsson i Stubbetorp |
|
|
|
Augrum Socken |
|
|
1/2 |
Måns Andersson i Hesslegårdhen |
1 |
|
1/2 |
Anders Svensson i Bastasjö |
1 |
|
|
Rödeby Socken |
|
|
2/3 |
Nills Olufsson i Börkegården |
1 |
Öfwer Commissarien Welb. H Erick Örnefellt |
|
Transport |
4 |
|
|
Transport |
4 |
|
2/3 |
Nills Persson i Wieqwarn |
1 |
|
5/8 |
Håkan Persson i Stubbelycke |
1 |
|
2/3 |
Per Bondesson i Långemåhla |
1 |
|
1/2 |
Swen Nilsson i Buggamåhla |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
15 Rootan |
|
|
3/8 |
Pär Olufsson i Fahlan |
1 |
|
|
Meedelstad Härat Förkierledh Socken |
|
Dito H Öfwer Comm Örnefellt |
3/4 |
Håkan Giörensson i Förkierledh |
1 |
|
|
Bräkne Häradt Hooby Socken |
|
|
1/2 |
Nills Nillsson i Hielmsiö |
1 |
|
1/3 |
Oluf Håkansson i Röby |
1 |
|
1/3 |
Måns Håkansson i Biörstorp |
1 |
|
|
Asarum Socken |
|
|
1 |
Lars Olufsson i Gungwahla |
1 |
|
3/4 |
Måns Åkesson i Torarp |
1 |
|
2/3 |
Swen Jönsson i Torarp |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
16 Rootan |
|
Wellb H Coqiet i Liungby |
5/8 |
Måns Jonsson i Asarum |
1 |
|
5/8 |
Swen Sonesson? i Dahla |
1 |
|
5/8 |
Anders Holliersson i Munkehus |
1 |
|
5/8 |
Jöns Persson i Råå |
1 |
|
1/2 |
Håkan Jönsson i Möllegården |
1 |
|
3/8 |
OLuf Nilsson i Sandwik |
1 |
|
|
Mörrum Sockn |
|
|
3/4 |
Per Nillsson i Räfwabygget |
1 |
|
|
Lister Härat Miällby Socken |
|
|
2/3 |
Oluf ? Larsson i Löfwerby |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
17 Rootan Elleholm Socken |
|
|
3/4 |
Per Olufsson i Elleholm |
1/2 |
|
|
Ysanne Socken |
|
|
1 |
Mårten Påhlsson i Ysanne |
1 1/2 |
|
1/2 |
Nills Jonsson ibidem |
1 |
|
|
Miällby Socken |
|
|
1 1/2 |
Oluf Jönsson i Hosaby |
2 |
|
7/8 |
Lars Nillsson ibidem |
1 |
|
|
Transport |
6 |
|
|
Transport |
6 |
|
|
Bräkne Härat Asarum Socken |
|
Dito H Coqiet |
1 1/8 |
Per Hindricksson i Gungwahla |
1 1/2 |
|
|
Östra Härat Augrum Sockn |
|
H Ö Comm Örnfellt |
1/8 |
Nills Olufsson i Biörkegården |
1/2 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
18 Rooten Meedelstadh Härat Hiordsberga Socken |
|
H Major Kreijfellt |
1/2 |
Måns Jönsson i Diurtorp |
1 |
|
|
Listerby Socken |
|
|
3/8 |
Per Brommesson på Giordö |
1 |
|
|
Lister Härat Giämsiö Sockn |
|
|
3/8 |
Hans Torbiörnsson i Gränum |
1 |
|
|
Gammalstorp S |
|
Herr Commissarien Johan Printz |
1 |
Per Olufsson i Sandbeck |
1 |
|
|
Miällby Socken |
|
|
1/2 |
Oluf Larsson i Stiby |
1 |
Jäghmest. K Hane i Dannemark |
3/8 |
Oluf Sommar ibidem |
1 |
Christopher Giödhin |
1/2 |
Nills Böriesson i Hörby |
1 |
|
|
Giämsiöö Socken |
|
W Steen Ridtz |
7/8 |
Låg? Lykta i Wästra Rösiö |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
19 Rooten |
|
Tofve Rommel |
7/8 |
Sven Hansson i Boa |
1 |
... H Jöns Sorbonius |
5/6 |
Åke Jönsson i Giämsiöö |
1 |
|
7/8 |
Truls Böriesson i Kullan |
1 |
|
1/2 |
Simon Jonsson i Altihullt |
1 |
|
1/2 |
Staffan? Clemetsson i Bofall |
1 |
|
3/8 |
Änkian Carin i Giällsnes |
1 |
|
3/8 |
Oluf Jönsson i Brågemåla |
1 |
|
1/3 |
Jon Jonsson i Nebbebo |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
20 Rootan Ysenne Socken |
|
|
1 |
Lars Trulsson i Norrie |
1 |
|
|
Miällby S |
|
|
1 |
Cnut Jönsson i Löfwerby |
1 |
|
|
Transport |
2 |
|
|
Transport |
2 |
|
|
Bräkne Härat Hällary Socken |
|
|
1/2 |
Per Olufsson i Madtwijk |
1 |
|
1/8 |
Åke Andersson på Bokön |
1/2 |
|
|
Hooby Socken |
|
|
3/8 |
Lars Persson i Efwary |
1 |
Prosten och Kiörkoher den H Hendrich Nestenius von der Wettzingh |
1/4 |
Måns Persson i Lillagierde |
1/2 |
|
|
Meedelstadh Härat Ronnaby Socken |
|
|
1/2 |
Jöns Swensson i Skiönewijk |
1 |
|
1/2 |
Måns Åkesson ibidem |
1 |
|
1/2 |
Hans Hindricksson i Bökewijk |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
21 Rooten |
|
|
3/8 |
Oluf Swensson? i Skarup |
1 |
|
3/8 |
Anders Eskellsson i Stubbemåla |
1 |
|
3/8 |
..... Persson i Trolleboo |
1 |
|
|
Lister Härat Ysenne Socken |
|
|
1 1/4 |
Jöns Swensson i Ysanne |
1 1/2 |
|
2/3 |
Per Olufsson i Norrie |
1 |
|
|
Miällby Socken |
|
|
7/8 |
Sone Persson i Hosaby |
1 |
|
|
Giämsiöö Socken |
|
|
3/4 |
Jeppe Ersson i Gränum |
1 |
|
|
Gammalstorp Socken |
|
Jöns på Hefdahla |
5/8 |
Per Larsson i Måhlen |
1 |
|
|
Summa |
8 |
|
|
22 Rooten Bräkne Härat Aserum Socken |
|
|
2/3 |
Thore? Jonsson i Hiortabrone |
1 |
|
|
Lister Härat Ysanne Socken |
|
|
5/6 |
Jöns Mattsson i Norrie |
1 |
|
|
Miällby S |
|
|
1 |
Per Nillsson i Hosaby |
1 |
|
5/8 |
Änkian Lusse i Hörby |
1 |
|
5/8 |
Per Nillsson ibidem |
1 |
Hustru Sophia Eggert Eilers |
3/4 |
Jöns Hemmingsson ibidem |
1 |
|
|
Bräkne Härat Aserum Socken |
|
|
7/8 |
Swen Gummesson i Åkarp |
1 |
Rådman Simon Arents |
3/4 |
Jeppe Swensson i Boarp |
|
|
|
Summa |
8 |
|
|
Förpantade hemman 23 Rooten Östra Härat Randala Socken |
|
|
1 |
Bonde Persson i Granhullt |
1 |
|
3/4 |
Joan Bondesson i Dragdöö |
1 |
|
3/4 |
Swen Larsson i Beckarebo |
1 |
|
3/4 |
Oluf Carllsson i Skrefle |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
24 Rooten |
|
|
1/2 |
Anders Erlandsson i Selldery |
1 |
|
|
Augrum Socken |
|
|
2/3 |
Hans Persson i Brommemåhla |
1 |
|
|
Rödeby Socken |
|
|
1 |
Nills Jonsson i Rompetorp |
1 |
|
1 |
Per Swensson i Nettlery |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
25 Rootan |
|
|
3/4 |
Nills Jönsson i Tibbamåhla |
1 |
|
3/4 |
Håkan Swensson i Offamåhla |
1 |
|
3/4 |
Per Olufsson i Ledia |
1 |
|
3/4 |
Per Hansson i Wiön |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
26 Rooten |
|
|
2/3 |
Nils Swensson i Idehullt |
1 |
|
2/3 |
Nills Mattsson |
1 |
|
2/3 |
Oluf Hansson i Biörsmåhla |
1 |
Sahl. H General Leut: och krigsrådet Lillie ströms arfwingar |
2/3 |
Måns Olufsson i Mestaremåhla |
1 |
|
|
27 Rooten |
|
|
|
Augrum Socken |
|
|
1 |
Anders Swensson i Biörsmåhla |
1 |
|
2/3 |
Carl Swensson i Djäknemåhla |
1 |
|
2/3 |
Håkan Persson i Kiätelsmåhla |
1 |
H General qwartersmestaren Benschiölds Enka |
2/3 |
Gise Olufsson i Stråkery |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
28 Rooten |
|
|
1/2 |
Per persson i Biskopsbergh |
1 |
|
1/2 |
Nills Persson i Sandbecksmåhla |
1 |
H Hindrick Örnfelt |
3/4 |
Nils Håkansson i Allsiömåhla |
1 |
|
|
Transport |
3 |
|
|
Transport |
3 |
|
|
Rödeby Socken |
|
|
1 |
Swen Persson på Lillö |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
29 Rooten Jämgiöö Socken |
|
|
3/4 |
Jon Andersson i Hiellmsery |
1 |
|
3/4 |
Lars Ofretsson Kiättelsboo |
1 |
|
2/3 |
Nills Åkesson i Flakulla |
1 |
|
1/2 |
Nills Simandh? |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
30 Roothen |
|
|
1/2 |
Jöns Olufsson i Öfwreboo |
1 |
|
|
Christianopel Sockn |
|
Praesidenten H Gerhardh Leijon Crantz i Giötheborg |
3/4 |
Anders Erkellsson i Skieggery |
1 |
|
|
Rödeby Socken |
|
|
1 |
Swen Månsson i Stengiöhl |
1 |
|
3/4 |
Per Nillsson i Bredebeck |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
31 Rooten |
|
|
3/4 |
Anders Trullsson i Spiutsbygdh |
1 |
|
3/4 |
Per Måpnsson i Ballasiö |
1 |
|
2/3 |
Lars Jonsson i Swänsgiöhl |
1 |
|
2/3 |
Swen Månsson ibidem |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
32 Rootan |
|
|
2/3 |
Änkian Botell i Figgemåhla |
1 |
|
2/3 |
Åke Olufsson i Idehullt |
1 |
Borghmestarens Sahl. Swen Paulssons och Erich Gises arfwingar |
1/2 |
Anders Carlsson i Botnersmåhl |
1 |
|
|
Randala Socken |
|
Herman Schlyters Enka |
3/4 |
Byrie? Swensson i Fabbemåhla |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
33 Rooten Meedelstadh Härat Frillestadh Socken |
|
|
1/4 |
Måns Larsson i Skrepsmåhla |
1/2 |
|
1 |
Per Olufsson i Baggetångh |
1 |
|
1 |
Måns Carlsson i Fuhr |
1 |
Öfwersten Nills Bertill Skyttes arfwingar |
3/4 |
Jöns Sonesson i Hollmsiö |
1 |
|
|
Östra Häradt Rödeby Socken |
|
H Gen:Leut: och Krigs Rådh Lillieströms arfwingar |
1/4 |
Nils Håkansson på Flaken |
1/2 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
34 Rooten Meedelstadh Härat Frillestadh S |
|
Öfwersten Bertill Skytts arf: |
3/4 |
Swen Abramsson i Sillhöfda |
1 |
|
|
Transport |
1 |
|
|
Transport |
1 |
|
3/4 |
Lars Andersson i Fuhr |
1 |
|
3/4 |
Somme Swensson i Laurum |
1 |
|
2/3 |
Per Persson i Rydh |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
35 Rootan |
|
|
2/3 |
Per Persson i Hintsemåhla |
1 |
|
2/3 |
Oluf Persson i Westra Stensiö |
1 |
|
2/3 |
Måns Nillsson i Bakareboo |
1 |
|
2/3 |
Jöns Olufsson i Norra Stensiö |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
36 Rooten |
|
|
2/3 |
Per Andersson i Stickebo |
1 |
|
2/3 |
Swen Abrahamsson i Nefwresiö |
1 |
|
2/3 |
Ögge Andersson i Staffansbygd |
1 |
|
2/3 |
Swen Persson i Huusgiöhl |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
37 Rooten |
|
|
2/3 |
Per Hindersson i Siunnemåhl |
1 |
|
2/3 |
Håkan Swensson i Elmtamåhla |
1 |
|
5/8 |
Tufwe Persson i Perstorp |
1 |
Öfwersten Bertill Skytts arf: |
5/8 |
Nills Olufsson i Loppetorp |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
38 Rootan |
|
|
5/8 |
Oluf Swensson i Kuhlery |
1 |
|
5/8 |
Åke Larsson i Allebo |
1 |
|
5/8 |
Måns Swensson i Neffregiöhl |
1 |
|
1/2 |
Per Nilsson i Bostorp |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
39 Rootan |
|
|
1/2 |
Trulls Persson i Bostorp |
|
|
1/2 |
Per Månsson ibidem |
1 |
|
1/2 |
Anders Persson i Harstorp |
1 |
|
1/2 |
Åke Gummesson i Laurum |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
40 Rooten |
|
|
1/2 |
Håkan Håkansson i Stufwery |
1 |
|
1/2 |
Clemmet Swensson i Mummelycke |
1 |
|
1/2 |
Jöns Bengtsson i Perstorp |
1 |
|
1/2 |
Jon Carllsson i Botnarsmåhl |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
41 Rooten |
|
|
1/2 |
Nills Swensson i Rydh |
1 |
|
1/2 |
Anders Larsson i Buskaboo |
1 |
|
1/2 |
Swen Hansson i S:a Steensiöö |
1 |
Öfwersten Bertill Skytts arf: |
1/2 |
Samson Månsson i Sillamåhla |
|
|
|
Summa |
4 |
|
|
42 Rootan |
|
|
1/2 |
Per Månsson i Bogamåhla |
1 |
|
1/2 |
Måns Månsson i Pukabergh |
1 |
|
1/2 |
Börie Persson i Beseboo |
1 |
|
1/2 |
Daniel Zachariasson i Buskahult |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
43 Rootan |
|
|
1/2 |
Bonde Månsson i Salleboo |
1 |
|
3/4 |
Sone Larsson i Biällketorp |
1 |
|
3/8 |
Michell Swensson i Brenteknua |
1 |
|
3/8 |
Åke Olufsson Ibidem |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
44 Rooten |
|
|
3/8 |
Lars Jönsson i Harstorp |
1 |
|
3/8 |
Per Erichsson i Sillemåhla |
1 |
|
3/8 |
Per persson i Qwarnegårdh |
1 |
|
3/8 |
Abraham Nillsson i Dunkamåhl |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
45 Rootan |
|
|
3/8 |
Per Andersson i Jufwansmåhla |
1 |
|
1/3 |
Per Nillsson i Bostorp |
1 |
|
1/3 |
Per Persson ibidem |
|
Öfwersten Bertill Skytts arf: |
1/3 |
Oluf Jonsson i Inglatorp |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
46 Rooten |
|
|
1/3 |
Biörn Erichsson i Wastensmåhla |
1 |
|
1/4 |
Nills Åkesson i Börkery |
1/2 |
|
1/4 |
Jöns Trullsson i Erkillsmåhla |
1/2 |
|
|
Twings Socken |
|
|
1 |
Anders Andersson i Norra Eringsbo |
1 |
|
1 |
Lind Orman i Makrill |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
47 Rooten |
|
|
3/4 |
Swen Persson i Swarthofdary |
1 |
|
3/4 |
Håkan Holliersson i Gunnetorp |
1 |
|
2/3 |
Börie Swensson i Norra Boasiö |
1 |
|
2/3 |
Jon Andersson i Siggamåhla |
1 |
|
|
Summa |
1 |
|
|
48 Rooten |
|
|
2/3 |
Håkan Månsson i Öfre Långasiö |
1 |
|
5/8 |
Gumme Larsson i Fundersmåhl |
1 |
|
5/8 |
Per Andersson i Allfwartsmåhl |
1 |
|
5/8 |
Mats Jonsson i Gunsery |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
49 Rootan |
|
Öfwersten Bertill Skytts arf: |
5/8 |
Jöns Andersson i Bråddamåla |
1 |
|
|
Transport |
1 |
|
|
Transport |
1 |
|
5/8 |
Nills Persson i Söd: Eringsboo |
1 |
|
1/2 |
Måns Persson i Allnary |
1 |
|
1/2 |
Jon Torsson i Långasiöö |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
50 Rootan |
|
|
1/2 |
Börie Torsson i Långasiöö |
1 |
|
1/2 |
Anders Jonsson ibidem |
1 |
|
1/2 |
Joan Gisesson i Sutaremåhla |
1 |
|
3/8 |
Håkan Andersson i Skillingsmåhl |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
51 Rootan |
|
Öfwersten Bertill Skytts arf: |
1/3 |
Håkan Jonsson i Bersmåhla |
1 |
|
|
Bornhollms Wee derlags Godts Listerby Socken |
|
|
1/3 |
Frende Gummesson i Listerby |
1 |
|
|
Ronnaby Socken |
|
|
2/3 |
Anders Åkesson i Hjellmsery |
1 |
Sahl. Rijks Rådets H Ebbe Ullfelltz arf: |
2/3 |
Hans Hansson i Wiery |
|
|
|
Summa |
4 |
|
|
52 Rootan |
|
|
5/8 |
Jöns Håkansson i Wiery |
1 |
|
1/4 |
Per Andersson i Sallterna |
1/2 |
|
|
Östra Härat Jämgiöö Socken |
|
|
3/4 |
Jon Trullsson i Binga |
1 |
|
|
Randala Socken |
|
|
2/3 |
Jon Bondesson i Höyietorp |
1 |
|
|
Löösen Socken |
|
|
1/8 |
Åke Hansson i Stubbatorp |
1/2 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
53 Rootan Augrum Socken |
|
|
3/4 |
Per Håkansson i Mölletorp |
1 |
|
2/3 |
Enkian Elin Jons ibidem |
1 |
|
1/2 |
Anildh Larsson ibidem |
1 |
|
|
Rödeby Socken |
|
|
1/2 |
Hollgier Håkansson i Gafnskulla |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
54 Rooten Bräkne Härat Hoby Socken |
|
Sahl. Rijks Rådets H Ebbe Ullfelltz arf: |
1/2 |
Mats Månsson i Biörstorp |
1 |
|
|
Transport |
1 |
|
|
Transport |
1 |
|
1/2 |
Jöns Månsson i Muggeboo |
1 |
|
1/2 |
Nills Jeppsson i Torarp |
1 |
|
3/8 |
Jöns Månsson ibidem |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
55 Rootan Åhry Socken |
|
|
5/8 |
Oluf Persson i Törnery |
1 |
|
|
Hällary Socken |
|
|
3/4 |
Änkian Sissa i Wittekulla |
1 |
|
1/2 |
Oluf Persson i Hooka |
1 |
|
3/8 |
Bengt Ericksson i Kopperup |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
56 Rooten Asarum Socken |
|
|
1 |
Bengt Jönsson i Torstorp |
|
|
7/8 |
Erick Bengtsson i Gungwahla |
1 |
|
3/4 |
Håkan Bommarsson i Dahla |
1 |
|
3/4 |
Anders Nillsson i Gungwahla |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
57 Roothen |
|
|
2/3 |
Anders Swensson i Danstrup |
1 |
|
5/8 |
Daniel Håkansson i Tokaryd |
1 |
Sahl. Rijks Rådets H Ebbe Ullfelltz arf: |
1/6 |
Nills Tofwesson i Dufwery |
1/2 |
|
|
Hooby Socken |
|
|
1/4 |
Jöns Olufsson i Swenstorp |
1/2 |
|
|
Mörrum Socken |
|
|
3/4 |
Jöns Andersson i Wegerum |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
58 Rooten |
|
|
5/8 |
Swen Ersson i Wegerum |
1 |
|
5/8 |
Ghristian Bengtsson ibidem |
1 |
|
5/8 |
Johan Swensson ibidem |
1 |
|
|
Lister Härat Dito Mörrum Socken |
|
|
1 |
Torsten Nillsson i Mörrum |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
59 Rooten |
|
|
5/8 |
Oluf Swensson i Mellanbeck |
1 |
|
3/4 |
Truet Jönsson i Hästary |
1 |
|
5/8 |
Nills Jönsson i Tången |
1 |
|
1/2 |
Per Thommesson i Mörrum |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
60:de Rooten |
|
Sahl. Rijks Rådets H Ebbe Ullfelltz arf: |
3/8 |
Oluf Swensson i Gallery |
1 |
|
|
Transport |
1 |
|
|
Transport |
2 |
|
1/2 |
Eskell Truetsson ibidem |
1 |
|
1/2 |
Enkian Birta ibidem |
|
|
|
Summa |
4 |
|
|
68 Rooten |
|
|
1/2 |
Eskell Truetsson ibidem |
1 |
|
1/2 |
Jöns Mattsson Lundt ibm |
1 |
|
1/2 |
Nills Truetsson i Istaby |
1 |
|
1/3 |
Hans Nillsson i Hörby |
1 |
|
|
Summa |
4 |
|
|
69 Rooten |
|
|
1/4 |
Truet Persson i Hörby |
1/2 |
|
|
Gammalstorp Sockn |
|
Sahl. Rijks Rådets H Ebbe Ullfelltz arf: |
1/6 |
Oluf Frennesson i Högtoffta |
1/2 |
|
|
Summa |
1 |
|
|
68: Roote a 50 C Bedrager |
34? |
|
|
An Tillkommer Underbem.te Hemman, som uthj Rooter eij ... Consideration komber |
|
|
|
Reducerade uth- sochne frällse ifrån Sät eriet Skunkenbergh |
|
|
|
Meedelstadh Hä: Hiorsberga Socken |
|
|
1 |
Hollgier Olufsson i Åstorp |
|
|
3/4 |
Per Samsson ibidem |
|
|
1/3 |
Swartebeksmåhla |
|
|
1/3 |
Hestehaga |
|
|
1/3 |
Nils Månsson i Åstorp |
|
|
1 |
Åke Holliersson ibidem |
|
Öfwersten Skytts |
1/2 |
Jon Mattisson ibidem |
|
|
|
Dito Reducerade |
|
|
|
Ifrån Sätheriet Rydhala |
|
|
|
Lister Härat Gammaltorp Sockn |
|
|
1 |
Oluf Bengtsson i Augrum |
|
|
1 |
Per Bengtsson ibidem |
|
|
1 |
Swen Swensson ibidem |
|
|
1 |
Nills Mattsson ibidem |
|
|
1 |
Lars Hansson ibidem |
|
|
1 |
Bengt Jönsson ibidem |
|
|
1 |
Jon Jonsson i Räfwery |
|
Sophia ?acherduns |
1 |
Per Michellsson i Skiörsmo |
|
|
|
Verte |
|